2010/02/24

improvisatsioon eesti teemalMetronoom - Improvisatsioon eesti teemal

Metronoom Д-00012225-6
Muusikalisi näiteid V. Ojakääru raamatule "Džässmuusika" Д-00018263-4
Tallinna stuudio 25 1959-1984 С60 21975 003
Valimik eesti sümfoonilist, kammer-, koori- ja estraadimuusikat. I 33Д-15645-6

eelmine nädal sai Leedu lugu üles just enne nende iseseisvuspäeva, täna kingitus meie oma iseseisvuspäeva puhul. selleks sobib hästi üks huvitav eesti vinüül eesti teemalise looga.
Uno Naissoo on meie oma püha jazzi maestro. Tema muusikat heliplaadistati juba Soomes 60ndate algul soome muusikute poolt, enne kui kodumaal. Tänu Uno Naissoole valitsevad meie popmuusikas ka bossanova mõjud. Uno Naissoo autoriplaadi salvestas Jaan Kumani instrumentaalansambel, meie gruuvivamale grupile harukordne võimalus esineda plaadil. Ka Uno Naissoo poeg Tõnu Naissoo on juba noorest peast meie kerge ja progressiivmuusikat rikastanud.
"Improvisatsioon Eesti teemal" on mul juba aastaid tuttav, leidsin kõige esimesena Tallinna Heliplaadistuudio kogumikkassettilt. Hiljem sain sama kogumiku duubelvinüüli. Lugu on lühike, kuid sisaldab endas väga paljut, üht kiiret gruuvi ja piisavalt iseloomulikke elemente Eesti rahvamuusikast. Hiljem leidsin ka ühe venekeelse labeliga seitsmetollise, kus seda lugu esitas jälle Metronoom, teisel pool ka üks pikem džässkompositsioon, umbes sarnastel radadel kui "Improvisatsioon...". Sellesama plaadi avastasin ka internetioksjonilt, aga seekord värvilise picture sleeve ümbrises. See ümbris on küll minu arust üliharuldane, ma pole seda kordagi näinud. Ümbrise teeb väärtuslikuks ka üles loetud muusikute nimekiri. Sellest avaldub, et ansamblis teeb kaasa täielik eesti muusika koorekiht. Kunstiline juht Uno Naissoo ise, eelmine juht oli olnud Aleksander Rjabov. Kitarril loomulikult Uno Loop ja vibrafonil Kalju Terasmaa. Trummidel härra Eri Klas isiklikult. Ka Tammann, Varts jne. Tähelepanuväärne on ka karmide sõnadega setu rahvamuusikal põhinev "Doonushka" uues svingivas arranžeeringus, mida laulab Heli Lääts. Aga "Improvisatsiooni..." olen leidnud veel mitmelt plaadilt, on ka laserplaadil ilmunud. Näiteks mingi kummaline 10tolline plaat, mis raamatukogude kataloogi järgi tundub kuuluvat ka mingisse karpi. Lisaks pandi lugu ka seitsmetollisele, millel muusikalised näited kaasandeks esimesele eestikeelsele dzässiraamatule, Valter Ojakäär "Džässmuusika". Selline mitmekülgne esindatus tõstaks selle väikese loo justkui isegi visiitkaardi seisusesse. Mis siis, et tegu oli tollal Nõukogude Eesti visiitkaardiga. Minu arust võiks sellest võimalikust vulgaarsusest üle vaadata ja endiselt austada seda lugu. Cheers!
PS Metronoomi singel on ilmunud veel kahes erinevas pressis, 78 ja 45 kiirusega, võibolla need on veel raremad, sest ma pole neid näinud.

Happy Independence Day for us! I present you jazzy track with Estonian folk music elements "Improvisation on an Estonian theme" by Estonian all-star group Metronoom. This song is written by Uno Naissoo, and he is also leader of Metronoom. Metronoom consisted of main musicians in 60s, who are now classic, Uno Loop, Eri Klas, Kalju Terasmaa, Venda Tammann etc. Uno Naissoo is the maestro of Estonian jazz, composer and musician, being eldest players in jazz scene. He has given a lot for Estonian jazz and pop music, he brought bossa nova to Estonian music, also his son Tõnu Naissoo is great keyboard player.
This track is presented on many Melodiya records, you can see different cat no above. Main release was Metronoom's 7", I have pretty rare picture sleeve. One of my favorite estonian vinyl record covers. Even if it might look suspicious and vulgar that this track was presented on so many Soviet records, I still find it presenting very well fusion of Estonian jazz and ethnic music traditions.

3 comments:

zencd said...

Martin, are you going to review some recording of Uno Naissoo? I heard two his nice tracks in an eesti radio show you linked to...

martin said...

It's LP with all compositions by him and played by Jaan Kuman group. Unfortunately I don't have this LP myself.

Karel said...

Great ensemble, which I hoped to listen to someday. Thank you :)