2010/04/27

bulgaaria





seni olen püüdnud üles laadida ja mängida melodija vinüüle nõukogude liidu muusikaga. aga melodija andis välja ka palju väljaspoolset muusikat. kindlasti on meil kodudes aukohal erinevad poolbootlegid läänepoolsemate artistidega, biitlitest kuni itaalia lüürikuteni. minu jaoks on aga huvitavamad obskuursemad muusikamaad, eelkõige siis ida-euroopa muusika. neid on tihtipeale lihtne leida ka, sest eestlaste kogudesse jõudsid sotsmaade plaadid tihedamini kui vennasrahvaste omi. head tuttavad on kindlasti Ekspress ungarist, Skaldowie poolast, Sofia bulgaariast, ABC ja Sase Subota jugoslaaviast jne.
üks hea plaat on ka 10tollisel vinüülil ilmunud Bulgaaria lauljatari Lili Ivanova album, aastast 1968. ilma pildiümbriseta vinüüli leiab meilt üpris tihti. tasub ära ka osta. tänu õigele aastaarvule on plaadil meeldivaid lugusid. olen kuulanud ta kodulehelt erinevaid heliklippe ja tundub, et see kogumik ongi peaaegu parim tema vinüülidest. plaadil mitmed versioonid lääne lugudest nagu "Bang bang" või Spencer Davis Groupi loost "Gimme Some Lovin", viimase laadisin üles kuulamiseks ka. loomulikult on lahe, et lood on bulgaaria keeles. üks tore rütmikas lugu on ka originaal "Trudnijat tanc".
Lili Ivanova oli ja on superstaar Bulgaarias ja ka Nõukogude Liidus, esinenud palju ka Euroopas. meie õnneks saadi temaga lindistada ka need toredad lood.

teatan ka seda, et täna on teisipäeval mängin raadio 2 saates Muusikat nõudlikule maitsele Bulgaaria vinüüle, põhiliselt Bulgaaria plaadifirma Balkanton toodangut, kuid ka ühe loo sellelt plaadilt. karta on, et ka järgmises mu blogi postituses pühapäeval on üks lugu bulgaaria artisti esituses!

Melodiya didn't release only music by Soviet Union artists. there were semi-bootlegs by western artists, but also many records by Eastern Bloc artists. latter are more interesting for me, as i'm collecting generally eastern european records. most of that kind Melodiya releases are pretty easy to come by in estonia, looks like estonians prefered to buy unknown yugoslavian artists melodiya lp than for example copy of next album by Ukrainian rockers. of course, they were easier to buy too.
as i am doing guest radio show about Bulgarian and Balkanton records and few tracks are played from Melodiya too. like this one by Bulgarian superstar Lili Ivanova. thankfully in 60s she had great orchestra playing for her. this 10" lp is from 1968 and has some great songs in true Bulgarian ye-ye girl style. some nice covers like "Bang Bang" or Spencer Davis Group "Gimme Some Lovin", which i have uploaded. there's also one good original song on it, uptempo track called "Hard Dance", i'll play it today in radio show (which i'll probably upload here too).

1 comment:

Ewout said...

:)
This song was covered in the seventies by the Dutch Janse Bagge Band in Limburgian dialect as 'Solicitere' (Applying For Jobs) http://www.youtube.com/watch?v=f3fQ3zp_fNs