2010/05/02

tallinn maissegastel asjaoludel ikka maikuust lugu pidanud ja maikuust räägivadki lood on südamelähedased. eelmine aasta marju kuut, see aasta aga välismaalased, kuid kodustel teemadel. kuna ma selle kirjutan ikkagi tänasel päeval, siis ma ei tea, millist paremat laulu nii ilusa ilmaga kuulata. okei, paari ikka tean!
43 aastat tagasi minu kodulinnas Tallinn toimus rahvusvaheline jazz festival. tallinn 67 jazz festivali peetakse legendaarseks. jazz oli nagunii nõukogude liidus ainult teki all räägitavate teemade seas, festivale võis korraldada ilma suurema reklaamita. kuid 1967. aastaks olid korraldajad jõudnud nii kaugele, et esines koguni Charles Lloyd Ameerika Ühendriikidest, ja see sündmus huvitas inimesi rohkem kui ükskõik milline nõukogulik teema samal ajal. igatahes pärast seda valitses pea 10 aastane tõsine vaikimine kohalikus džässielus.
teadsin erinevatest moskva või tbilisi jazz festivale kaardistavates vinüülidest, kuid tallinna festivali vinüül tuli küll suure üllatusena. kui ma selle turul vene härralt ostsin, ütles ta, et arvaski, et ma selle ära ostan. nüüd natuke tausta teades tundub veelgi imelikum, et see üleüldse ilmus. sest plaadil on ikkagi lisaks nõukogude ansamblitele ka Charles Lloyd, ka rootsist, poolast ja soomest. muidugi huvitav dokument on nõukogude liidu ansamblite osas. kahjuks eestist on ainult üks lugu, aga see on maiuspala, noore 16-aastase Tõnu Naissoo esimene suurem esinemine ja ka salvestus. see saab tõenäoliselt kunagi siin blogis olema.
täna panen ma esiteks üles selle kogumiku pealt loo Ažerbaidsaani jazzmuusiku Vagif Mustafazadeh trio salvestuse "Tallin v mae", loo autoriks grupi liider isiklikult. mustafazadeh oli väga tuntud jazzpianist nõukogude liidus, talt ilmus mitu jazzplaati ja ka ühe vokaalinstrumentaalansambli Orero juures oli tegev. olgem ausad, see lugu ei tõusnud esialgu teiste lugude seas Tallinn '67 kogumikul esile. kogumiku mõlemad plaadid on üleüldse ühtlase tasemega. loo avastasin enda jaoks tõeliselt alles siis, kui tallinna plaadikauplusest RockRoad olin leidnud ühe kummalise melodija seitsmetollise singli, kui üks bulgaaria lauljatar esitas lugu "Tallin v mae", loo autoriks Vagif Mustafa-Zade. see tundus küll liiga lahe ja plaadil kõlas samamoodi meeldiv lugu. käisin uhkelt ringi, olin avastanud loo meie pealinnas jne. ükskord hakkasin ma selle loo jälgi netis otsima ja jõudsingi endal kodus olemas oleva "Tallin'67" plaadi juurde. jääbki hetkel teadmata, mis on lugu selle bulgaaria lauljatari vinüüli taga, härra Mustafazadeh aga tõenäoliselt oli lummatud maikuusest Tallinnast ja pühendas selle heaks loo.

today is sunny day here in tallinn, my hometown. for strange reasons i like may. also songs dedicated to may. today i present you two versions of same track called "Tallinn in May", written by Azeri jazzpianist Vagif Mustafazadeh.
i found this song from seven inch in record store. i was wondering why bulgarian singer Emilija Markova with bulgarian orchestra is performing song "Tallinn in May" and even that it was written by famous jazz composer from Azerbaijani. it was nice, that it was cool scat vocal jazz song. i started to search for that song from net and ended at site with all soviet jazz festival LPs. this song in it's original form and performed by Mustafazadeh trio could be found on Tallinn '67 jazz festival LP. which i actually had in my collection. so i rediscovered this song and this lp. it is very interesting that this compilation lp was released at all. it was last jazz festival in tallinn for over 10 years. there performed many western artists, including Charles Lloyd from USA, it was too much for officials. so it is interesting that they still could release 2LP set. it is great document, many soviet groups, including first recording of very young Tõnu Naissoo, great jazz pianist, who is still active.

No comments: