2010/07/12

mõtlen sinule

vaikus ei olnud puhkus, aga midagi muud ka polnud. valisin nüüd mõned tulevased lood välja.
Voldemar Kuslapi valisin välja muidugi odava populaarsuse sunnil, samas sellepärast, et ma avastasin siit ühe huvitava sämpli, teisalt on see tüüpiline plaat, mille vastu keegi huvi ei tunne, millega jõuame tagasi odava populaarsuse juurde. eks see ole jälle hirmuäratav, et Kuslapi sooloalbum ilmus alles 1982. aastal, kes oli juba aastaid teinud rasket tööd, ja no praegu on sama lugu. loomulikult on tal liiga koolitatud hääl, nii et meie kergemuusika blogis polekski väga ruumi. kui just seda vinüüli ei teeks meie jaoks huvitavaks, et muusika on läti raadio kerge muusika orkestrilt, mida juhatab meie oma maestro Aleksander Rjabov. plaat läheb siis ühte ritta Kuudi ja Loobi vinüülidega. tasub kuskilt odavalt ära osta.
plaat tõusis minu jaoks tähtsale kohale seoses avastusega, et lugu "Mõtlen sinule" kõlab kuidagi väga tuttavalt. nimelt Chalice'i "Preilisid on ka tegelt niisama vaadata hea" põhimeloodia on ju pärit sellest samast loost. juba Chalice'i lugu on geniaalne, mind võlus seesama sämpling, lisaks on ka sõnade poolest selline nohikute hümn, peaasgu nagu "music to watch girls by". juba rõõmustaks Rjabovi tegude üle, aga eks ole, loo autoriks on Cole Porter, nii et pool rõõmu kaob ära. originaalis on lugu "I Concentrate on You", eestikeelse versiooni eeskujuks on bossanovalik arranžeering Frank Sinatra ja A. C. Jobimi 1969. aasta albumilt. suurepärane lugu sellegipoolest. samas jääb küsimus, mida Chalice tegelikult sämplis, kas seda Kuslapi vinüüli, Rjabovi instrumentaalversiooni või hoopis originaali!?
ülejäänud plaadiga võib natuke raskusi tekkida, aga samas on siin imeline "Mu kodu" või järjekordne versioon eestlaste lemmikloost "Mis värvi on armastus". nõudliku helikeele otsijale jääb aga ette "Valge paat" oma kappava rütmiga ja huvitavate kajadega. üles laen aga ühe eesti originaali "Hobused". vaese mehe morriconelik instrumentaal on taustaks, rjabov oskas valida õige kitarrisaundi saatmaks westerni filmilikult kappavat rütmi ja segade kokku hea easy listening.

i think this record should be more loved by estonians, that's why i'm posting it. Voldemar Kuslap is famous estonian opera, musical and pop singer, but this record is recorded with Latvian Radio Light Music Orchestra and conducted by Aleksander Rjabov. one of the guys who brought bossanova to estonian popmusic, he has conducted also Marju Kuut and Uno Loop lps. so this record is a bit brother to these more popular records.
this record won my attention with song "Mõtlen sinule". i recognized it was sampled for very great song "Preilisid on ka tegelt niisama vaadata hea" from Estonian best mc (and best hiphop producer) Chalice's first album. i loved this hiphop track because of great melody and nerdy lyrics about watching girls. though it isn't original, so I can't be sure if this record was actually sampled. song is written by Cole Porter and this Kuslap versions is cover of "I Concentrate On You" from Frank Sinatra & Antonio Carlos Jobim LP from 1969. so if anyone happens to like original, might want to hear this cover.
this LP has many great estonian songs, but not much for funk/jazz diggers. i'll upload another track from it, it's original this time, by another great Estonian composer Uno Naissoo. "Hobused" means 'horses' and it's great with quite typical galoping rhythm, almost morricone-like western movie soundtrack. maybe only in my fantasies, maybe not.

3 comments:

Erkki said...

Kuulasin seda eestikeelset versiooni koos Sinatra/Jobimi versiga kõrvuti ja minu otsus on ikkagi eestinduse kasuks, et Jarek sämplis just seda plaati. Otsustavaks faktoriks sai brass, Rjabovi versioonis mängib tromboon oma partii veatult ära aga Jobimi versioonis tuleb kiiremate nootide juures väike krõks sisse.

I think it is safe to say that Chalice sampled this vinyl. Listened to it back to back and a crucial element that led to my judgment was brass, in Rjabov's version the trombonist plays his parts impeccably whereas in Jobim's version there is a noticeable flub during the faster notes.

Anonymous said...

Kuslapi LP ilmus vist siiski 1972.

martin said...

teil on õigus, lähen häbenen.