2010/03/23

Salaspils


seda lugu on paljud kindlasti kuulnud Vaiko Epliku teisipäeva õhtustes raadiosaadetes. mina avastasin ka selle loo sealt samast. kummalisel kombel leidsin aga plaadi ka omaenda kogust. tegu oli ühe järjekordse kitarride nimelise ansambli vinüüliga, mille ma olin ostnud, kohati heaks, kohati tüütuks plaadiks arvanud, ja jätnud kuskile hunnikute vahele. et taaskord millalgi oma plaate üle kuulata ja teha suurpuhastust, ning arvata, et seal ikka on nagu midagi, aga jälle ära unustada. pärast selle loo raadios kuulmist, leidsin ma singli kuskilt prahipoest, ja olin õnnelik. kuni järgmise suurpuhastuse käigus tuli taaskord välja, et mul on ju see olemas. jne jne.
huvitavam on muidugi see, et see lugu on mul kahe erineva seitsmetollise peal. hiljuti ostsin veel ühe koopia originaal väljalaskest, aga seekord mitmevärvilise vinüüli peal, mida näete, kui klikite pildil. loomulikult on sel nüüd mulle ka novelty väärtus, enne olin näinud ühevärvilisi melodija LP-formaadis vinüüle, mis tundusid eranditult olevat valmistatud Tashkenti tehases, aga nüüd esimest korda seitsmetolline ja veel splatter meetodil värvitud.
Salaspils on ligi 6 minutiline oopus, muusikaliselt käiakse proges, psychis, džässis, scat vokaalides ja poprokis. sõnaliselt on aga tegu väga karmi teemaga. Salaspils on linn Lätis, seal asus üks siinstete alade suurimaid natsi koonduslaagreid, kus oli ka väga palju lapsi. nendele lastele mälestuseks lauldaksegi siin. ühel minu vinüülil on kirjutatud, et see lugu on leedu keeles, mis on ka tekitanud vale arusaama, et tegu on leedu ansambliga, kuigi tegu on tavalise Nõukogude Venemaa vokaalinstrumentaalansambliga. aga leedu keel on jah huvitav möödapanek, kui Salaspils siiski asub ju Riia lähedal.

Salaspils is city near Riga, Latvia. unfortunately this place has terrifying history, Nazi German has there concentration camp, and supposedly there were a lot of children. this Russian group has recorded song for memory of them and camp. it is pretty great song itself, during 6 minutes they visit psych, prog, jazz, scat vocals and poprock. i like this one. i have found this record many times accidentally from my own collection, i had bought it because it is another russian group that has 'guitars' in their name, but i got aware of greatness of this song from radio show. click on the label picture to see my precious copy of single on splatter vinyl.

Salaspils concentration camp - Wikipedia
Pojushhie Gitary @ Melodija blog
other version of "Salaspils" @ sovietgroove blog

6 comments:

Unmann-Wittering said...

Amazing.

Anonymous said...

Enjoy my Советская Эстрада MIX:

http://musicforironing.blogspot.com

Anonymous said...

Hello,

Found your blog through Waxidermy.

As a fan of Melodija its great to find this type of blog.

Thank youJuha

martin said...

thank you!

exte82 said...

Kõva asi! Avastasin ka selle juhuslikult oma plaatide hulgast, mis vanaisa mulle andis :)

martin said...

lahe! singli teise poole lugu on ka super. kas sa viitsid mulle meili saata?