2010/03/21

värviline maailm
Fix "Värviline maailm" LP 1978
C60-11543-4

mu viimased postitused näivad ambitsioonikad selle varjus, et ma kavatsen nüüd postitada lugusid Fixi albumilt, lisaks sealjuures veel väites, et need mulle meeldivad. kuid ikkagi mulle tundub, et tegu on üpris alahinnatud albumiga. okei, teine pool plaadist on täiesti kasutu ja kui silvi vrait vastu hakkab, ei ole tõesti midagi teha. nendes lugudes nagu ei hakkaks.
just ilmus fixi eluloo raamat, mille ma oleks pidanud enne seda postitust läbi lugema, aga ei ole lugenud. sellel plaadil on olemas fixi põhihärrad priit pihlap, väino land, viktor vasiljev ja -prouad õpetaja vrait. plaat algab meie õnneks priit pihlapi kirjutatud instrumentaallooga. funkrokk stiilis instrumentaal nimega "Ebaühtlane sirge" käib mööda päris lahedat rada. pange tähele, et inglise keeles on loo nimeks "Rough Road" - teema, mis sai diskursuseks umbes 10 aastat hiljem, kui ilmus Mahavoki instrumentaallugu "Juhtum tänaval". loo teeb sämpleri omanikele väärtuslikuks ka loo lõpus olev breik, mida on väidetavalt ka üks ameerika underground hiphopi staarprodutsent sämplinud, rohkem ei ütle ma midagi. sämplitud olevat ka neljandat lugu "Tuli", mis on selline moody orelimeloodiaga tasane lugu, mille juures mind ennast tegelikult häirivad vokaalid. aga silvi vraidi laulmist ei pane ma tähele oma lemmikloos "Ulila". kuskil kümne aastat tagasi ma lugesin, et see on hea lugu ja õnneks mu vanemate plaatide seas oli see vinüül olemas, ja mulle ka meeldis. ja meeldib. selles on minu arust väga lahe meloodia, taevaliku elektriklaveri saundiga. ma muud vist ei kuulegi selles loos. nt seda kahtlast rütmi. no okei, näiteks see pealkiri on päris tobelahe. lugu on ikka hea soviet soul. kolmas lugu on kohutav kantri, samal teemal jätkab ka teine pool. plaadi esimese poole viimane lugu meeldib mulle ka, aga seda ma üles ei lae, ostke plaat ise kuskilt. odavalt saab. "Lindude järele" on karm soviet disko ja mind alati üllatab see kahtlaselt kõvasti miksitud kitarrisoolo.

Thank you for all comments about Golubye Gitary. To prove you right I'll post record I find actually good. Fix is Estonian popular group, they have many hits and book about them was just published. I haven't read it, so no more information.
"Värviline maailm" is their first album and it features classic line-up. Over 10 years ago I read that Fix is supposed to have one great song, "Ulila". Fortunately I found LP from my parents' collection and started to love this song - real soviet soul, wonderful melody played on electric piano. Now many years later I'm listening to this song more critically and find that rhythm is too humppa and actually Silvi's vocals can be annoying, though she hasn't developed her very theatrical tone on this album yet. Her vocals ruin 4th track on album "Fire", which is instrumentally pretty neat and good for samplers too. Album starts with instrumental track, funk rock style, it translated as "Rough Road" on sleeve. It's a good one and it is rumored that break has been sampled by some American ug hiphop producer. A-side ends with interesting soviet disco track, it's made hilarious by unexpected and loud guitar solo. B-side is total waste of vinyl with bad country.
This record has at least once been sold as secret psych record on ebay, let me laugh for a moment... it is common record over here, don't pay too much. More Fix songs can be heard at sovietgroove blog.

8 comments:

zencd said...

I have started to love eesti music since that eclectic album :)

Martin, have you heard about "Back in the ESSR - From archives of estonian radio" released by Umblu? A great compilation IMO. It's made of different music styles but each track is good. There are several unreleased killer funk tracks.

http://www.umblu.com/?p=43

rebekap said...

oo! jess! ulila!
tänks!

martin said...

rõõm!

yes, Pavel, i know that compilation, i guess i bought it first day it was released! i was so happy.
thank you for other comments too!

mardus said...

Uhh, Tuli. Uuhh!

Anonymous said...

ja kes see staarprodutsent küll olla võis?
mingeid vihjeid?

Anonymous said...

Regarding "Back in the ESSR - From archives of estonian radio" CD... it could have been even better if they bothered to search for stereo tapes. Those which are recorded during 60s were mono of course but those 70s tracks were recorded in STEREO!! So why mono on this CD?

Austin'sVinyl said...

Wow someone is selling this Fix album for $35 on ebay and advertising it as a secret estonian funk album

margus kiis said...

The "heavenly" sound of "Ulila" is made with celesta not e-piano. The keyboard player and leading male vocalist Evald Raidma also used prepared grand piano and modified Vermona organ
The loud "guitar solo" at the end of "After Birds" is actually made with EMS Synthi AKS classic synthesizer, owned by album producer Hannes Valdma.